KRISTOF úvod News

Katalog 2022

Připravili jsme pro vás nový katalog zájezdů pro školy na rok 2022! V případě zájmu nás kontaktujte na bezplatné lince 800 138 241 nebo na e-mail info@mojeanglie.cz.
CK KRISTOF - katalog 2022 (PDF, 4,89MB)
zobrazit více
 
 

VÍZOVÁ POVINNOST DO UK PRO CESTUJÍCÍ ZE ZEMÍ MIMO EU

Pro cestující ze zemí mimo EU, např. z Ukrajiny, Ruska, Vietnamu, apod. (dle státní příslušnosti uvedené v cestovním pasu) platí nově od října 2021 vízová povinnost, a to jak pro dospělé osoby tak pro žáky/studenty do 18 let cestující v rámci školní skupiny.
Vyřízení víza je na zodpovědnosti každého žadatele. V případě nezletilých cizinců je při podání žádosti nutný doprovod zákonného zástupce. CK Vám nemůže pomoci při vyřizování.
Standardní vízum (Standard Visitor visa) stojí nově od 6.4.2022 100 liber (cca 3 000 Kč). O vízum je možné požádat nejdříve 3 měsíce před cestou. Podrobnosti na webu britské vlády  gov.uk.
Upozorňujeme na aktuálně delší lhůty pro zpracování žádostí (ze 3 týdnů až na 6 týdnů!).
Vízum vydává Prague Visa Application Centre, ulice Krakovská 583/9, Praha 110 00  https://pos.tlscontact.com/prg_en/.  Kromě platného cestovního pasu bude v žádosti potřeba uvést datum cesty, místo, kde se budete zdržovat během návštěvy UK, cenu zájezdu, osobní údaje zákonných zástupců v případě nezletilého cestujícího a další údaje. Před osobní návštěvou důrazně doporučujeme nejprve kontaktovat Centrum (telefonicky nebo e-mailem) a ověřit si, co vše budete k udělení víza potřebovat (uvedené informace jsou obecné).
 
 

AKTUÁLNÍ PODMÍNKY PRO CESTOVÁNÍ (k 1.5.2022)

Velká Británie
Od pátku18.3.2022 vstoupily v platnost následující změny:
- není potřeba žádný COVID test před vstupem ani po vstupu na území Anglie
- není potřeba vyplňovat vstupní formulář (passenger locator form)
- není potřeba samoizolace po vstupu na území Anglie
Tato pravidla platí pro očkované i neočkované osoby.

Neplatí povinná ochrana dýchacích cest.

Britská vláda nicméně stále doporučuje nosit roušku ve vnitřních prostorách nebo v situacích, kde můžete přijít do kontaktu s cizími lidmi.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě pozitivního COVID testu je samoizolace doporučená nikoli povinná.

Při cestování POZEMNÍ DOPRAVOU (autobus,vlak, auto) je nutné splňovat podmínky TRANZITNÍCH ZEMÍ, které jsou odlišné od britských (při cestě z ČR jde o Německo, Belgii, Francii. více info na webu MZV).

Aktuální podmínky při cestách do Velké Británie

Informace a podmínky k cestování do Skotska zde, do Severního Irska zde, do Walesu zde.

Irsko

Při cestování do Irska byla s účinností ode dne 6.3.2022 zrušena povinnost prokazovat se jakoukoli dokumentací v souvislosti s covid-19, tj. nepředkládá se doklad o očkování, prodělání nemoci či negativní test, rovněž se ruší povinnost vyplňovat příjezdový formulář. V praxi se tak příjezdové podmínky vrací do stavu před vypuknutím pandemií.

Platí povinnost mít zakrytá ústa a obličej v MHD a zdravotnických zařízeních. Nejsou stanoveny parametry roušky, může být i látková.

více o aktuálních podmínkách cestování do Irska

Francie 
Francie od 14.3.2022 pozastavila povinnost předkládání očkovacího pasu pro přístup ke službám. Je třeba rozlišovat podmínky vstupu do země a podmínky přístupu ke službám. Očkovací pas se nevztahuje na podmínky vstupu do země. Všechny osoby od 12 let musí předložit jednu z těchto možností:
 - negativní PCR (platný max. 72h) nebo antigenní test (platný max. 48h),
 - potvrzení o provedeném očkování (7 dní po vakcíně Pfizer, Moderna, AstraZeneca, 4 týdny po vakcíně Johnson & Johnson, nebo 7 dní po první dávce vakcíny pokud osoba prodělala nemoc covid-19), certifikát má maximální platnost 9 měsíců od podání poslední dávky základního
očkování 
- potvrzení o prodělání nemoci covid-19 s platností od 11. dne od pozitivního testu do maximálně 180 dnů od pozitivního testu.

Přístup ke službám: od 14.3.2022 bez omezení.
Povinnost nošení roušky pouze v hromadné 

Příjezdový formulář ​​​je povinný pouze pro cestující ze zemí mimo EU (i tranzitující).

více o aktuálních podmínkách cestování do Francie
 

USA
Občané ČR mohou od listopadu 2021 opětovně cestovat do USA přímo ze zemí schengenského prostoru, ale jen v případě, že jsou plně očkováni a současně mají negativní test na COVID-19 (ne starší než jeden den). Do USA je tak za splnění obou uvedených podmínek i během pandemie možné krátkodobě cestovat za účelem turistiky, soukromé návštěvy či jednoduché obchodní cesty v rámci bezvízového programu na základě elektronického souhlasu ESTA.
Očkování nemusí mít děti do 18 let věkuNegativní test na COVID-19 je povinný pro všechny cestující od 2 let.
Užitečným zdrojem informací o koronaviru i o podmínkách cestování je v USA portál americké federální hygienické správy The Centers for Disease Control and Prevention. Na tomto portálu je i samostatná kapitola o cestování TRAVEL.​​​​​​
více o aktuálních podmínkách cestování do USA​​​

Německo více o podmínkách cestování do Německa

Rakousko více o podmínkách cestování do Rakouska

Švýcarsko více o podmínkách cestování do Švýcarska 

Itálie více o podmínkách cestování do Itálie

Polsko více o podmínkách cestování do Polska

Aktuální informace k cestám do zahraničí Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo zdravotnictví ČR

Pravidla při návratu do ČR (účinná od 18.3.2022)

 
 

DROZD

Všichni účastníci našich zájezdů budou před odjezdem zaregistrováni do systému DROZD - Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí, který umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům, kteří poskytnou na dobrovolném základě informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí. 

MZV - DROZD

 
 

Od června 2021 jsou v oběhu plastové bankovky všech nominálních hodnot

Dne 23.6.2021 vstoupila do oběhu nová bankovka v hodnotě 50 liber s portrétem matematika a počítačového průkopníka Alana Turinga, která je poslední z nové řady plastových bankovek.
Současné papírové 50ti librové bankovky zůstávají v oběhu společně s těmi polymerovými do konce září 2022.

Přečtěte si článek  Sada plastových librovek je kompletní

 
 

V Británii vstupuje do oběhu nová plastová dvacetilibrovka

V Británii ve čtvrtek 20.2.2020 vstoupila do oběhu nová bankovka v hodnotě 20 liber s podobiznou malíře Josepha Mallorda Williama Turnera. Je to další z řady plastových bankovek, které mají delší životnost a je obtížnější je padělat.

Velká Británie - nová bankovka

 
 
 

BREXIT

Dne 24.1.2020 došlo k podpisu dohody o vystoupení Spojeného království z EU mezi Evropskou komisí a Radou (ministrů) a britským předsedou vlády (B. Johnson). Následně byla dohoda o brexitu schválena Evropským parlamentem (dne 29.1.2020).
 
Dnem 31.1.2020 o půlnoci – Spojené království opustilo Evropskou unii a přestalo být jednou z členských zemí. Následovat bude tzv. přechodné období, které bude zahájeno od 1.2.2020 s vypršením k 31.12.2020.
Přechodné období umožní čas pro vyjednání dohody o budoucím uspořádání vzájemných vztahů mezi EU a VB. Ta by měla být uzavřena a schválena před 1. lednem 2021. Přechodné období bude možné prodloužit, a to jednou na dobu jednoho až dvou let. Během přechodného období se všechny právní předpisy EU ve všech oblastech budou na Spojené království nadále vztahovat a budou zde uplatňovány.  
Z pohledu cestovního ruchu pro tuto chvíli nedochází k žádným změnám a přechodné období bude bez dopadu na cestování z/do Spojeného království.
Následujících 11 měsíců bude využito pro k vyjednání dohody o novém partnerství na základě politického prohlášení mezi EU a Spojeným královstvím z října 2019.

MZV - Aktuální informace k BREXITU

 
 
 

Vyjádření AČCKA k situaci ve Velké Británii

Britové se v červnu 2016 v referendu vyjádřili pro vystoupení z EU. Podle čl. 50 Lisabonské smlouvy by mělo po formálním oznámení britské strany následovat 2leté přechodné období, během kterého dojde k vyjasnění podmínek vystoupení Spojeného království z EU včetně všech právních aspektů.
V následujících dvou letech by tedy toto rozhodnutí nemělo znamenat žádné změny pro turisty cestující do/z Británie, ať už z hlediska hraničních kontrol, vízových požadavků, platnosti Evropského průkazu zdravotního pojištění EHIC atd.

V případě, že Velká Británie neschválí dohodu o vystoupení, ani nepožádá o prodloužení členství v EU, dojde k vystoupení Velké Británie z EU bez dohody, tzv. tvrdému Brexitu ke dni 31. ledna 2020. Do té doby Velká Británie zůstává nadále členským státem EU se všemi právy a povinnostmi. 

Aktuální informace můžete sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí

MZV - Velká Británie - cestování

Pozorně sledujeme vývoj okolo Brexitu, jsme v kontaktu se zastupitelskými úřady a imigračním centrem, dostáváme aktuální informace o dění z AČCKA. Budeme se snažit vždy okamžitě reagovat na aktuální situaci a o všech případných změnách Vás budeme včas informovat.

 
 
 
 
 

kristof-theme

 
 
Novinky a newsletter e-mailem

Zanechte nám svůj email a získejte možnost pravidelně odebírat aktuální informace a akce.

Přihlášení k odběru novinek