KRISTOF úvod News

Katalog 2023

Připravili jsme pro vás nový katalog zájezdů pro školy na rok 2023! V případě zájmu nás kontaktujte na bezplatné lince 800 138 241 nebo na e-mail info@mojeanglie.cz.
CK KRISTOF - katalog 2023
zobrazit více
 
 

VÍZOVÁ POVINNOST DO UK PRO CESTUJÍCÍ ZE ZEMÍ MIMO EU

Pro cestující ze zemí mimo EU, např. z Ukrajiny, Ruska, Vietnamu, apod. (dle státní příslušnosti uvedené v cestovním pasu) platí nově od října 2021 vízová povinnost, a to jak pro dospělé osoby tak pro žáky/studenty do 18 let cestující v rámci školní skupiny.
Vyřízení víza je na zodpovědnosti každého žadatele. V případě nezletilých cizinců je při podání žádosti nutný doprovod zákonného zástupce. CK Vám nemůže pomoci při vyřizování.
Standardní vízum (Standard Visitor visa) stojí nově od 6.4.2022 100 liber (cca 3 000 Kč). O vízum je možné požádat nejdříve 3 měsíce před cestou. Podrobnosti na webu britské vlády  gov.uk.
Upozorňujeme na aktuálně delší lhůty pro zpracování žádostí (ze 3 týdnů až na 6 týdnů!).
Vízum vydává Prague Visa Application Centre, ulice Krakovská 583/9, Praha 110 00  https://pos.tlscontact.com/prg_en/.  Kromě platného cestovního pasu bude v žádosti potřeba uvést datum cesty, místo, kde se budete zdržovat během návštěvy UK, cenu zájezdu, osobní údaje zákonných zástupců v případě nezletilého cestujícího a další údaje. Před osobní návštěvou důrazně doporučujeme nejprve kontaktovat Centrum (telefonicky nebo e-mailem) a ověřit si, co vše budete k udělení víza potřebovat (uvedené informace jsou obecné).
 
 

AKTUÁLNÍ PODMÍNKY PRO CESTOVÁNÍ (od 1.8.2022)

Velká Británie
BEZ OMEZENÍ 
- není potřeba žádný COVID test před vstupem ani po vstupu na území Anglie
- není potřeba vyplňovat vstupní formulář (passenger locator form)
- není potřeba samoizolace po vstupu na území Anglie
Tato pravidla platí pro očkované i neočkované osoby od 18.3.2022.

Neplatí povinná ochrana dýchacích cest.

Aktuální podmínky při cestách do Velké Británie 

Informace k cestování do Skotska zde, do Severního Irska zde, do Walesu zde.

Francie 
BEZ OMEZENÍ
od 1.8. 2022 zrušena protipandemická opatření uplatňovaná pro cesty do Francie i do zámořských oblastí.

Cestující již nemusejí před cestou do Francie ani do zámořských území vyplňovat žádné formuláře.
Nevyžaduje se předložení covid pasu (očkování, test, nemoc) při příjezdu ze žádné ze zemí.
Nevyžaduje se dokládání nutných důvodů pro cestu.

Cestující nemusejí předkládat čestné prohlášení o bezinfekčnosti a ochotě se podrobit testům po příjezdu.
Aktuální podmínky při cestách do Francie

Irsk​​​​o
BEZ OMEZENÍ
od 6.3.2022 zrušena povinnost prokazovat se jakoukoli dokumentací v souvislosti s covid-19, tj. nepředkládá se doklad o očkování, prodělání nemoci či negativní test, rovněž se ruší povinnost vyplňovat příjezdový formulář.

Aktuální podmínky při cestách do Irska

USA
Občané ČR mohou od listopadu 2021 opět cestovat do USA přímo ze zemí schengenského prostoru, ale jen v případě, že jsou plně očkováni. 
S účinností od neděle 12.6.2022 byla zrušena povinnost mít při leteckých cestách do USA negativní test na COVID-19.

Test je ovšem i nadále doporučený. Americká federální hygienická správa CDC každému doporučuje absolvovat test co nejblíže k času odletu (nejdéle tři dny předem). 
​Očkování nemusí mít děti do 18 let věkuNegativní test na COVID-19 je pro ně povinný.

D​​​​o USA je tak možné nadále krátkodobě cestovat za účelem turistiky, soukromé návštěvy či jednoduché obchodní cesty v rámci bezvízového programu na základě elektronického souhlasu ESTA.

Užitečným zdrojem informací o koronaviru i o podmínkách cestování je v USA portál americké federální hygienické správy The Centers for Disease Control and Prevention. Na tomto portálu je i samostatná kapitola o cestování TRAVEL.​​​​​​
Aktuální podmínky při cestách do USA


Německo více o podmínkách cestování do Německa

Rakousko více o podmínkách cestování do Rakouska

Švýcarsko více o podmínkách cestování do Švýcarska 

Itálie více o podmínkách cestování do Itálie

Polsko více o podmínkách cestování do Polska

Aktuální informace k cestám do zahraničí Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo zdravotnictví ČR

Pravidla při návratu do ČR (účinná od 9.4.2022)

 
 

PLASTOVÉ BANKOVKY VŠECH NOMINÁLNÍCH HODNOT JSOU JIŽ V OBĚHU

Dne 23.6.2021 vstoupila do oběhu nová bankovka v hodnotě 50 liber s portrétem matematika a počítačového průkopníka Alana Turinga, která je poslední z nové řady plastových bankovek.
Současné papírové 50ti librové bankovky zůstávají v oběhu společně s těmi polymerovými do konce září 2022.

Přečtěte si článek  Sada plastových librovek je kompletní

 
 

V Británii vstupuje do oběhu nová plastová dvacetilibrovka

V Británii ve čtvrtek 20.2.2020 vstoupila do oběhu nová bankovka v hodnotě 20 liber s podobiznou malíře Josepha Mallorda Williama Turnera. Je to další z řady plastových bankovek, které mají delší životnost a je obtížnější je padělat.
Velká Británie - nová bankovka

 
 
 

DROZD

Všichni účastníci našich zájezdů budou před odjezdem zaregistrováni do systému DROZD - Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí, který umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům, kteří poskytnou na dobrovolném základě informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí. 

MZV - DROZD

 
 

BREXIT

Dne 24.1.2020 došlo k podpisu dohody o vystoupení Spojeného království z EU mezi Evropskou komisí a Radou (ministrů) a britským předsedou vlády (B. Johnson). Následně byla dohoda o brexitu schválena Evropským parlamentem (dne 29.1.2020).
 
Dnem 31.1.2020 o půlnoci – Spojené království opustilo Evropskou unii a přestalo být jednou z členských zemí. Následovat bude tzv. přechodné období, které bude zahájeno od 1.2.2020 s vypršením k 31.12.2020.
Přechodné období umožní čas pro vyjednání dohody o budoucím uspořádání vzájemných vztahů mezi EU a VB. Ta by měla být uzavřena a schválena před 1. lednem 2021. Přechodné období bude možné prodloužit, a to jednou na dobu jednoho až dvou let. Během přechodného období se všechny právní předpisy EU ve všech oblastech budou na Spojené království nadále vztahovat a budou zde uplatňovány.  
Z pohledu cestovního ruchu pro tuto chvíli nedochází k žádným změnám a přechodné období bude bez dopadu na cestování z/do Spojeného království.
Následujících 11 měsíců bude využito pro k vyjednání dohody o novém partnerství na základě politického prohlášení mezi EU a Spojeným královstvím z října 2019.

MZV - Aktuální informace k BREXITU

 
 
 

Vyjádření AČCKA k situaci ve Velké Británii

Britové se v červnu 2016 v referendu vyjádřili pro vystoupení z EU. Podle čl. 50 Lisabonské smlouvy by mělo po formálním oznámení britské strany následovat 2leté přechodné období, během kterého dojde k vyjasnění podmínek vystoupení Spojeného království z EU včetně všech právních aspektů.
V následujících dvou letech by tedy toto rozhodnutí nemělo znamenat žádné změny pro turisty cestující do/z Británie, ať už z hlediska hraničních kontrol, vízových požadavků, platnosti Evropského průkazu zdravotního pojištění EHIC atd.

V případě, že Velká Británie neschválí dohodu o vystoupení, ani nepožádá o prodloužení členství v EU, dojde k vystoupení Velké Británie z EU bez dohody, tzv. tvrdému Brexitu ke dni 31. ledna 2020. Do té doby Velká Británie zůstává nadále členským státem EU se všemi právy a povinnostmi. 

Aktuální informace můžete sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí

MZV - Velká Británie - cestování

Pozorně sledujeme vývoj okolo Brexitu, jsme v kontaktu se zastupitelskými úřady a imigračním centrem, dostáváme aktuální informace o dění z AČCKA. Budeme se snažit vždy okamžitě reagovat na aktuální situaci a o všech případných změnách Vás budeme včas informovat.

 
 
 
 
 

kristof-theme

 
 
Novinky a newsletter e-mailem

Zanechte nám svůj email a získejte možnost pravidelně odebírat aktuální informace a akce.

Přihlášení k odběru novinek